Pasieka edukacyjna

Jest różnica między czytaniem o pszczołach, a usłyszeniem po raz pierwszy huku roju. Jeżeli pierwsza interakcja z pszczołami przebiega w bezpiecznej, miłej atmosferze, to buduje pozytywne wspomnienia, które mają w przyszłości wpływ na postrzeganie pszczelarstwa i pszczelarzy. Jednak, co najważniejsze, przebywanie w pasiece oswaja z owadami, uczy, że poprzez odpowiednie podejście obcowanie z nimi jest bezpieczne. Mało tego – słowa, że pszczoły nie mają żadnego interesu w żądleniu ludzi, znajdują poparcie podczas obserwacji lotu zapracowanych zbieraczek. Oswajanie strachu powinno zaczynać się na zajęciach edukacyjnych i kończyć w pasiece.

Od poczucia bezpieczeństwa jeden krok do fascynacji lub przynajmniej szacunku do owadów zapylających. Właściwie tylko dobre nawyki myślowe mogą zapoczątkować zmiany w zachowaniu przyszłych pokoleń. Dokładne zaznajomienie się z pszczołą miodną, jej racjonalnym zachowaniem wobec ludzi i niesamowitą biologią, rozbudza chęć ochrony tego gatunku, a myśl, że można by go stracić, staje się odpychająca. Zajęcia w pasiece edukacyjnej ugruntowują poczucie, że pszczoła miodna, to niezwykle wartościowy i ważny gatunek.

Te drobne działania mogą zsumować się w ogólną sympatię dla przyrody i środowiska naturalnego. Przebywanie na wolnym powietrzu, słuchając śpiewu ptaków i wdychanie zapachu ula wszystkich nastraja pozytywnie. Poza tym to dobrze zarówno dla organizmu dzieci, jak i dla ich psychiki. Nie od dzisiaj wiadomo, że człowiek odpoczywa najlepiej na łonie natury. Umysł dziecka może się w końcu odprężyć! A jeśli odpoczynek połączony jest z edukacją – tym lepiej. Dlatego serdecznie zapraszamy do naszej pasieki edukacyjnej!